Kuchnia Kierowcy

Konserwa mięsna z galaretką

  
Autor - PawelWnd
Czas przygotowania - powyżej 60 minut
Możliwe do przygotowania - tylko w domu (przetwory na wynos/wywóz)

Składniki

1 kg łopatki
0,5 kg szynki lub karkówki
0,5 kg surowego boczku
3-4 ząbki czosnku
0,5 łyżki soli
1 łyżka soli peklowej (można zastąpić zwykłą solą)
przyprawy (proporcje wg uznania): pieprz, papryka mielona słodka i chili, majeranek, przyprawa do mięsa mielonego, trochę przyprawy typu ,,vegeta, kucharek, ziarenka smaku''
wywar:
3 szklanki wody
2 listki laurowe
8-10 ziarenek pieprzu
6 ziarenek ziela angielskiego
4 łyżki żelatyny wieprzowej z przyprawami

Sposób przygotowania:

W internecie można znaleźć wiele przepisów na mięso ze słoika. Mój przepis jest miksem tych przepisów który powstał w wyniku wielu eksperymentów, oto on:

Umyte mięso mielimy w maszynce lub kroimy na drobną kostkę, dodajemy wyciśnięty lub drobno pokrojony czosnek, przyprawy i sól. Przyprawy dodajemy wg uznania, zależy czy ktoś woli bardziej pikantne czy bardziej aromatyczne danie. Oczywiście nie przesadzamy z przyprawami, ja przyprawiam, , na oko'' tak jak kotlety mielone (1-2 łyżki pieprzu, 2-3 łyżki majeranku, 2 łyżeczki słodkiej i pół łyżeczki ostrej papryki, 2-3 łyżki przyprawy do mięsa i 1 łyżkę vegety). Wszystko dokładnie mieszany ok. 10 minut w dużej misce. Następnie odstawiamy na kilka godzin (najlepiej na noc) wyrobione mięso w chłodne miejsce aby przeszło przyprawami.

Następnie gotujemy wodę ok. 10 min. razem z ziarenkami pieprzu i ziela oraz z listkami laurowymi. Odstawiamy do przestygnięcia. W tym czasie jeszcze raz mieszamy mięso kilka minut i przekładamy je do czystych i wyparzonych słoików. Mięso ugniatamy w słoikach tak, aby ściśle przylegało do ścianek i zostało ok. 2-3 cm odległości od wieczka. Następnie do wywaru dodajemy żelatynę i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Pozostawiamy wywar do czasu przestudzenia lecz nie tak długo, aby żelatyna nie stężałą, wyjmujemy z wywaru liście laurowe i ziarenka jeżeli nie chcemy ich mieć w konserwie. Następnie zalewamy wywarem słoiki zostawiając 1 cm wolnej przestrzeni i zakręcamy.

Pasteryzacja: Słoiki wkładamy do garnka z wodą pamiętając aby woda była do wysokości wieczek. Pasteryzujemy 2 godziny od czasu zagotowania się wody na wolnym ogniu pod przykryciem. Następnie pozostawiamy słoiki w chłodnym miejscu (lecz nie w lodówce). Następnego dnia powtarzamy całą czynność jeszcze raz. Konserwa jest gotowa do spożycia.

Uwagi: W zależności ile wlejemy wywaru do słoików tyle będziemy mieli galaretki. Aby galaretka się utrzymała latem należy słoiki przechowywać w lodówce. Przechowując je latem w kabinie należy się spodziewać, że galaretka zrobi się trochę wodnista. Dlatego w lato wlewam mniej wywaru niż w zimę i wtedy jest ok.
Przeważnie używam słoików o pojemności 0, 5 litra co przy takiej ilości mięsa daje 5 słoików. Jeden słoik starcza mi w trasie na 2-3 dni.

Smacznego!!!

Wasze komentarze

jacek-kuba
2023-11-03 13:29:54
O jakim wywarze mówimy -wody z zielem? lepiej skórki ugotować lub nogę wp. plus żelatyna i się nie rozpuści. Słoik pół L czyli ok. 40 dkg mięsa -na 3 dni? ?? Tak z ciekawości zapytam -ile ważysz? Ale zasadnicze pytanie, w jakim celu mielisz dobre, wysokogatunkowe mięso i jeszcze dokładasz sobie roboty? Pokroić żeby weszło do słoika. Jak już mielić to mięso 2/3 klasy. Pozdrawiam.
By dodać własny komentarz musisz się zalogować

Konto w etransport.pl
Rejestracja